All Games on

Saturday 2nd November

All Games will still go ahead this Saturday as normal in light of the rugby world cup final starting at 9am. If for any reason your son/daughter will be absent, please immediately contact your manager.

Juniors Fixtures 12th October

There is a change to the start time of the fixtures in the Juniors section for Saturday 12th October as Stated in the handbook

The First game will start at 09:30
The Second game will start at 10:30
The last game will start at 11:30

End of Season Disco

Following todays tournament there will be an End of Season Disco at North Cheam Goals,

658 London Road, Surrey, SM3 9BY.

Doors open at 7:00pm.

Tickets available in advance from the Help Desk or pay on the door. £5 adults and £3 children

Dutch Tournament

Saturday 1st June 2019

At the end of each season, Morden Little League takes part in an International football tournament with our friends from the Groen Wit Club in Apeldoorn, Holland.  In 2020 it will be Groen Wit’s turn to host the event and Morden LL will take teams to Holland for what is always a fantastic four day trip.

The facilities in Holland for football in the community are second to none.  There is no shortage of flat playing areas in Holland, but each community has a dedicated playing field, usually big enough for three or more pitches.  These playing fields are equipped with purpose built changing rooms and a club house. 

The journey to Holland is by coach and takes us via Dover, France and Belgium.  Although the journey is long, there is plenty of space on the 72 seat double decked coach and there are several stops along the way to stretch our legs. 

Whilst in Holland, the boys, and girls, are paired up and stay with host families from the Groen Wit football club

On the Friday we visit places of interest (Amsterdam) or a them park before spending an evening of entertainment with the Dutch hosts. 

On the Saturday, the tournament is split into two phases.  In the morning is our equivalent of a Junior Division competition and in the afternoon our equivalent of a Senior Division competition. 

Saturday evening there is more entertainment with our Dutch Hosts.

Sunday, after saying our fond farewells – return home by Eurostar and coach.

GROUP A PITCH 3 (Juniors)

Kick-off Time Team v Team
9.30 Groen Wit D3 v MBC Sonics
10.05 Rotary Royals v Presidents Royals
10.40 MBC Sonics v Rotary Royals
11.15 Groen Wit D3 v Presidents Royals
11.50 Rotary Royals v Groen Wit D3
12.25 Presidents Royals v MBC Sonics

GROUP B PITCH 1 (Colts)

Kick-off Time Team v Team
9.30 Jaydee Grasshoppers v Morden Junior Girls
10.05 Chandlers v Hunns Hornets
10.40 Morden Junior Girls v Chandlers
11.15 Jaydee Grasshoppers v Hunns Hornets
11.50 Chandlers v Jaydee Grasshoppers
12.25 Hunns Hornets v Morden Junior Girls

GROUP A PITCH 2 (Girls)

Kick-off Time Team v Team
9.30 Groen Wit D1 v Elm Beetles
10.05 Watliff Dynamos v Morden Girls Srs
10.40 Elm Beetles v Watliff Dynamos
11.15 Groen Wit D1 v Morden Girls Srs
11.50 Watliff Dynamos v Groen Wit D1
12.25 Morden Girls Srs v Elm Beetles

GROUP B PITCH 4 (Seniors)

Kick-off Time Team v Team
9.30 Switchgear Flashes v Groen Wit D2
10.05 Remco Royals v Footman Flyers
10.40 Groen Wit D2 v Remco Royals
11.15 Switchgear Flashes v Footman Flyers
11.50 Remco Royals v Switchgear Flashes
12.25 Groen Wit D2 v Footman Flyers

Trials

Our trials for next season are fast approaching now and I need to know who is attending, see dates below:

Saturday 27th April 2019

Saturday 4th May 2019

Saturday 11th May 2019

Here are the times (below)that the trials will start and I hope to here form many of you soon.

Boys

Under 7’s                   Soccer 7’s                              2                      10.30am            11.00am

Under 8’s                   Rangers                                  3                      09.00am            09.30am

Under 9’s                   Hornets                                  4                      09.00am            09.30am

Under 10’s                 Bantams                                 5                      09.00am            09.30am

Under 11’s                 Colts                                       6                      09.30am            10.00am

Under 12’s                 Juniors                                   7                      09.30am            10.00am

Under 13’s                 Seniors                                   8                      09.30am            10.00am

Girls

Under 7’s                   Mini-Trinians                         2                      09.30am            10.00am

Under 8’s                   Mini-Trinians                         3                      09.30am            10.00am

Under 9’s                   Mini-Trinians                         4                      09.30am            10.00am

———————————————————————————————————————–

Under 10’s                 Trinians                                  5                      09.30am            10.00am

Under 11’s                 Trinians                                  6                      09.30am            10.00am

Senior Girls

Under 12’s                 Senior Girls                           7                      09.30am            10.00am

Under 13’s                 Senior Girls                           8                      09.30am            10.00am

Under 14’s                 Senior Girls                           9                     09.30am            10.00am