End of Season Disco

Following todays tournament there will be an End of Season Disco at North Cheam Goals,

658 London Road, Surrey, SM3 9BY.

Doors open at 7:00pm.

Tickets available in advance from the Help Desk or pay on the door. £5 adults and £3 children

Dutch Tournament

Saturday 1st June 2019

At the end of each season, Morden Little League takes part in an International football tournament with our friends from the Groen Wit Club in Apeldoorn, Holland.  In 2020 it will be Groen Wit’s turn to host the event and Morden LL will take teams to Holland for what is always a fantastic four day trip.

The facilities in Holland for football in the community are second to none.  There is no shortage of flat playing areas in Holland, but each community has a dedicated playing field, usually big enough for three or more pitches.  These playing fields are equipped with purpose built changing rooms and a club house. 

The journey to Holland is by coach and takes us via Dover, France and Belgium.  Although the journey is long, there is plenty of space on the 72 seat double decked coach and there are several stops along the way to stretch our legs. 

Whilst in Holland, the boys, and girls, are paired up and stay with host families from the Groen Wit football club

On the Friday we visit places of interest (Amsterdam) or a them park before spending an evening of entertainment with the Dutch hosts. 

On the Saturday, the tournament is split into two phases.  In the morning is our equivalent of a Junior Division competition and in the afternoon our equivalent of a Senior Division competition. 

Saturday evening there is more entertainment with our Dutch Hosts.

Sunday, after saying our fond farewells – return home by Eurostar and coach.

GROUP A PITCH 3 (Juniors)

Kick-off Time Team v Team
9.30 Groen Wit D3 v MBC Sonics
10.05 Rotary Royals v Presidents Royals
10.40 MBC Sonics v Rotary Royals
11.15 Groen Wit D3 v Presidents Royals
11.50 Rotary Royals v Groen Wit D3
12.25 Presidents Royals v MBC Sonics

GROUP B PITCH 1 (Colts)

Kick-off Time Team v Team
9.30 Jaydee Grasshoppers v Morden Junior Girls
10.05 Chandlers v Hunns Hornets
10.40 Morden Junior Girls v Chandlers
11.15 Jaydee Grasshoppers v Hunns Hornets
11.50 Chandlers v Jaydee Grasshoppers
12.25 Hunns Hornets v Morden Junior Girls

GROUP A PITCH 2 (Girls)

Kick-off Time Team v Team
9.30 Groen Wit D1 v Elm Beetles
10.05 Watliff Dynamos v Morden Girls Srs
10.40 Elm Beetles v Watliff Dynamos
11.15 Groen Wit D1 v Morden Girls Srs
11.50 Watliff Dynamos v Groen Wit D1
12.25 Morden Girls Srs v Elm Beetles

GROUP B PITCH 4 (Seniors)

Kick-off Time Team v Team
9.30 Switchgear Flashes v Groen Wit D2
10.05 Remco Royals v Footman Flyers
10.40 Groen Wit D2 v Remco Royals
11.15 Switchgear Flashes v Footman Flyers
11.50 Remco Royals v Switchgear Flashes
12.25 Groen Wit D2 v Footman Flyers

Trials

Our trials for next season are fast approaching now and I need to know who is attending, see dates below:

Saturday 27th April 2019

Saturday 4th May 2019

Saturday 11th May 2019

Here are the times (below)that the trials will start and I hope to here form many of you soon.

Boys

Under 7’s                   Soccer 7’s                              2                      10.30am            11.00am

Under 8’s                   Rangers                                  3                      09.00am            09.30am

Under 9’s                   Hornets                                  4                      09.00am            09.30am

Under 10’s                 Bantams                                 5                      09.00am            09.30am

Under 11’s                 Colts                                       6                      09.30am            10.00am

Under 12’s                 Juniors                                   7                      09.30am            10.00am

Under 13’s                 Seniors                                   8                      09.30am            10.00am

Girls

Under 7’s                   Mini-Trinians                         2                      09.30am            10.00am

Under 8’s                   Mini-Trinians                         3                      09.30am            10.00am

Under 9’s                   Mini-Trinians                         4                      09.30am            10.00am

———————————————————————————————————————–

Under 10’s                 Trinians                                  5                      09.30am            10.00am

Under 11’s                 Trinians                                  6                      09.30am            10.00am

Senior Girls

Under 12’s                 Senior Girls                           7                      09.30am            10.00am

Under 13’s                 Senior Girls                           8                      09.30am            10.00am

Under 14’s                 Senior Girls                           9                     09.30am            10.00am

Trinians Tournament

SATURDAY 6th APRIL 2019

‘THE MERTON SHIELD’

Formally ‘The Bailey Shield’ This Tournament is supported by Merton Council and the Trophy was named in their honour after they continued to pledge their support for Morden Little League and re-enforced their commitment to ensure that we do not get charged for the use of the pitches we currently play on

QUALIFYING ROUND

Trinians Pitch

09.20 Ballmasters Poppies           v         Raffles Rockets

09.40  Royal Mermaids                 v         LSI Rangers

10.00  Ballmasters Poppies           v         Royal Mermaids

10.20  LSI Rangers                       v         Raffles Rockets

10.40  Raffles Rockets                  v         Royal Mermaids

11.00  Ballmasters Poppies           v         LSI Rangers

3 points for a win, 2 points for a score draw, and one point for a no-score draw.
Qualifying group placings determined by most points, then results
between the team(s) involved, then goal difference and then most goals scored.
Group games will last 7.5 minutes each way.  The final will consist of 10 minutes each way with all matches having a minimal half time

FINAL

1st place v 2nd place

                                    Trinians Pitch

11.30 am             ……………………….      v             ……………………….

If the final is level after full time then a 5 minute each way period of extra time will be played followed by penalties if necessary

.

In the event of a game having to be decided on penalties your first concern should not be elation for the player who scores the goal but sympathy for the player who misses … as at least one inevitably will.  Please do not cheer unforced errors by these youngsters who may not be able to cope with such poor behaviour.

Saturday 6th April Fixtures

Managers Match 12:00/30 On Girls Pitch or Adult Pitch
Colts: Smart Cup Final
09:30 GOALS Grizzlies v Aquamark Avengers
Senior Girls: Challenge Cup Final
11:00 Gregory’s Girls v Jeph’s Fillies
Mini Trinians:
NO FIXTUERS:
Trinians Tournament
09:20 See published schedule
Bantams: Cup Finals
11:00 Ginger Ninjas v Wilkes Warriors
11:00 Ballmasters FC v Fenwick Falcons
Hornets: Cup Finals
09:30 Kennys Knights v Turners Tigers
09:30 Dinos Dynamites v Stans Strikers
Soccer 7s:
NO FIXTURES
Rangers Funday
NO FIXTURES
National Tournament Qualifiers: Seniors Pitch
10:00 Morden 1 vs Raynes Park
10:40 Kingston vs New Addington
11:20 New Addington vs Marden 1
12:00 Raynes Park 2 vs Kingston
12:40 New Addington vs Raynes Park 2
13:20 Morden 1 vs Kingston
Seniors:
NO FIXTUERS: National Tournament Qualifiers
Juniors
NO FIXTUERS: National Tournament Qualifiers

Ranger’s Fun Day

Festival of Football

Pitch 1

7½  minutes each way

09.00  Copley Clark C’gers v           RY Sparks

09.20  Origin Athletic          v Copley Clark C’gers        

Pitch 2

09.20  MBC Dragons          v                Wood Work Wanderers

09.40  Wood Work W’s     v            RY Sparks

10.00  MBC Dragons         v            Origin Athletic         

10.20 Copley Clark C’gers v       Wood Work Wanderers

10.40 Origin Athletic          v       RY Sparks

11.00  MBC Dragons           v                 RY Sparks

11.20  Origin Athletic         v           Wood Work Wanderers

11.40  MBC Dragons           v           Copley Clark C’gers

Pitch 2

7½  minutes each way

09.00  Funday Falcons v  JR Juniors

Pitch 3

09.00  Belgravia Blues      v        Fletchers Flyers   

09.20  Sutton Beavers      v           Funday Falcons

09.40  JR Juniors              v            Belgravia Blues     

10.00  Sutton Beavers       v              Fletchers Flyers   

10.20 Funday Falcons      v             Belgravia Blues     

10.40 JR Juniors               v        Sutton Beavers     

11.00  JR Juniors               v        Fletchers Flyers   

11.20  Funday Falcons      v       Fletchers Flyers   

11.40  Sutton Beavers       v               Belgravia Blues     

12.00 Football Finishes

All players will receive a memento of the Tournament at the Presentation Table.

Fixtures Saturday 30th March

Seniors: Mays Cup Final
11:00 Watliff Dynamos v  Elm Beetles 
Juniors : Coopers Cup Final
11:00 Rotary Royals v Chandlers
Colts: Championship Play off
09:30 GOALS Grizzlies v Essex Eagles
Senior Girls:  League Play off
09:30 Gregory’s Girls v Jeph’s Fillies

New Bantams and Hornets Fixtures

30th March 2019

Bantams

9:00 am Pitch 1  – Wilkes Warriors v Ace Elite

9:00 am Pitch 1  – Ginger Ninjas v Ballmasters

10:15am Pitch 1 – TRAQ Tigers v Fenwick Falcons

10:15am Pitch 2 – PACO’s Pirates v Marshalls Blues

Hornets

11:00 am Pitch 1  – Curtins Crusaders v Morden Rotary

11:00 am Pitch 1  – Robs Rockets v Stans Strikers

11:45am Pitch 1 – Turners Tigers v Cookies Blues

11:45am Pitch 2 – Kennys Knights v Dinos Dynamites